Asertywność - miedzy uległością a agresją

Asertywność - miedzy uległością a agresją; jak być asertywnym; jak odmawiać - motywacja, samorozwój, organizacja

W ostatnich latach pojęcie asertywności stało się niezwykle popularne. Najczęściej kojarzone jest ono z otwartym i stanowczym, ale także nie raniącym uczuć innych odmawianiem.

Asertywność jednak to nie tylko odmowa, ale także umiejętność wyrażania swojego zdania w dyskusji z oponentem, przyjęcia konstruktywnej krytyki oraz przejmowania inicjatywy w kontaktach towarzyskich. Asertywność w życiu codziennym, jak również w życiu zawodowym pomaga w utrzymaniu dobrych relacji z innymi osobami, a także osiąganiu postawionych sobie celów.

Między uległością a agresją
Asertywność to umiejętność, która wielu osobom sprawia trudność. Na tym polu możemy zaobserwować dwie skrajne postawy- uległość i agresja. Osoby przyjmujące pierwszą z nich postrzegają siebie jako mało znaczącą jednostkę, za wszelką cenę unikają dyskomfortu związanego z odmową drugiej osobie, którą uważają za ważniejszą od siebie. W drugim przypadku obserwujemy postawę zupełnie odwrotną. Osoba agresywna twierdząc, iż jej cele, marzenia i pragnienia są najważniejsze nie liczy się z potrzebami i uczuciami innych ,,dążąc po trupach do celu”. Zachowanie asertywne leży pomiędzy uległością a agresją. Nie jest ani uległe, gdyż charakteryzuje się odważnym i otwartym wyrażaniem swojego zdania, nie jest też agresywne, gdyż działa z poszanowaniem uczuć innych osób. Dodatkowo nie jest też manipulacją, ponieważ szanuje odmienność poglądów innych osób.

Asertywność w pracy
Miejsce pracy jest tym obszarem, gdzie umiejętność przyjęcia postawy asertywnej jest bardzo potrzebna i niosąca ze sobą wiele korzyści. Szczere zachowania pozytywnie wpływają na relacje z przełożonym, współpracownikami, pomagają uniknąć wielu konfliktów- innymi słowy pozytywnie oddziaływują na atmosferę w pracy, zapobiegając także manipulacjom. Jasne i otwarte wyrażanie swoich myśli i uczuć redukuje poziom stresu, wpływa na efektywność w pracy oraz skuteczność. Warto podkreślić, że w sytuacjach biznesowych także istnieje możliwość odmówienia rozmówcy, pod warunkiem, że rozmówca wyraził prośbę, a nie polecenie służbowe.

Asertywność, ale jak?
Obecnie wiele firm prowadzi profesjonalne szkolenia mające na celu trening asertywności. Szkolenia takie oparte na praktycznych ćwiczeniach pomagają zrozumieć gdzie leży granica między asertywnością ,a jej dwoma skrajnymi postawami: agresją i uległością. Uczestnicy szkoleń uczą się jak:
  • mówić nie w różnych sytuacjach życiowych
  • radzić sobie z krytyką, ale również jak przyjmować pochwały
  • zwiększyć pewność siebie
  • bronić się przed agresją ze strony innych
  • reagować na różne, przyjęte postawy rozmówców
Odmawianie w sposób asertywny jest braniem odpowiedzialności za swoje decyzje, nie może być tłumaczeniem się, przepraszaniem, ani też atakiem na rozmówcę. Osoba asertywna zamienia ostrożne usprawiedliwienia ,,nie powinnam” ,,chyba nie mogę” na jasne deklaracje ,,postanowiłam” ,,zdecydowałam” itp. Zachowania oparte na szczerości, bez tłumienia agresji i złości, z uwzględnieniem, równość praw każdego z rozmówców to pierwszy krok w kierunku budowania autentycznych relacji z bliskimi i skutecznej realizacji swoich planów.


o autorze

Renata Nowak z portalu edukacyjnego Edulider

--
Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www

Asertywność - miedzy uległością a agresją Asertywność - miedzy uległością a agresją Reviewed by Zrób to sama on 13:11:00 Rating: 5

Brak komentarzy