Stereotypy - czym są i jaką rolę w naszym życiu odgrywają?

Stereotypy - czym są i jaką rolę w naszym życiu odgrywają? - motywacja, rozwój osobisty, organizacja

Stereotypy określają świat, prezentując jego ograniczona wizje, oparta na niewiedzy i niesłusznych opiniach. Jest on tworzony poprzez własne obserwacje, przejmowanie poglądów innych osób, wzorców przekazywanych przez społeczeństwo, może być także wynikiem procesów emocjonalnych. Po krótkich objaśnieniach czas na konkretne przykłady stereotypów „z życia wzięte”
  • „Nie rozmawia się z obcymi na ulicy”
  • „Polacy i Rosjanie to pijaki”
  • „Każdy człowiek łysy w dresie może ci zabrać telefon”
  • „Żydzi są bogaci”
  • „Blondynki są głupie”
  • ,,Pierwszy milion trzeba ukraść”
I do jakiego wniosku dochodzimy po przeczytaniu powyższych przykładów? Tworzenie stereotypów jest już ściśle wpisane w życie społeczeństwa. Jest to skłonność ku upraszczaniu przekazu i wyobrażeń. Jest to związane z tym jak porządkujemy w swojej głowie rzeczywistość nas otaczająca… o wszystkim chcielibyśmy mieć jakiekolwiek wyobrażenie i ułożone zdanie na każdy temat, a nie mamy czasu na zgłębienie każdego jego fragmentu, a wiec generalizujemy, kategoryzujemy i podporządkowujemy pod jeden schemat.
Już od pierwszych lat życia jesteśmy oswajani ze stereotypami. Jednym z takich stereotypów może być model „właściwy” rodziny – mąż zarabia, zona zajmuje się domem. Rodzice mówią nam co wypada, a co nie wypada, jakie zachowanie przystoi. Rodzimy się już w uporządkowanym w określony sposób świecie. Takim przykładem biznesowym stereotypu może być np. „Pierwsza firma zawsze upada”. Taki stereotyp w prostej linii hamuje nasz rozwój, myślenie i własna kreatywność. Człowiek słysząc takie zdanie często w nie wierzy bo przecież wielu znajomym tez upadł pierwszy biznes, a wiec ja otwieram pierwszy po to tylko żeby upaść i wyciągnąć z tego upadku jakieś wnioski. I wcale nie jest tu najgorsze, ze taki stereotyp istnieje, ale ze wielu ludzi w niego naprawdę wierzy. Dlatego, ze większości się nie udaje ty tez musisz być w tej większości? Ta sytuacja przypomniała mi powiedzonko „głuchy tłumaczył drogę ślepemu”.
Teraz zadajcie sobie wszyscy pytanie do jakich wniosków dochodzicie na temat stereotypów po przeczytaniu tej części tekstu? Czy nie jest to przypadkiem kolejny stereotyp o nazwie „Wszystkie stereotypy są źle”? Ciekawie działa nasz mózg co?
Otóż mimo iż stereotypy hamujące (negatywne) występują częściej w społeczeństwie bo człowieka nieszczęśliwego łatwiej kontrolować to występują jeszcze stereotypy o zabarwieniu neutralnym i pozytywnym, ale o tym później. Czy pracowalibyśmy dla kogoś gdyby każdy miał wystarczająco pieniędzy, a i tak moglibyśmy robić to co najbardziej lubimy? Czy kobiety kupowałyby kosmetyki, chodziły do SPA gdyby stereotyp był np. taki jak kiedyś, ze ideał kobiecości to kobieta z dużymi biodrami, a nie tak jak teraz chuda modelka - anorektyczka? Dlaczego bogatych jest o wiele mniej niż biednych? Otóż najwięksi tego świata łamali stereotypy np. Kolumb złamał stereotyp o tym iż ziemia jest plaska. Gdy mówił iż jest tak naprawdę okrągła jego pogląd był uważany wręcz za herezje.
Jak często stereotypy są wykorzystywane do manipulacji nami? Otóż na każdym kroku np. ludzie od marketingu chcąc sprzedać mężczyznom sportowy samochód ustawiają na zdjęciu jakąś super dziewczynę. Nasza podświadomość łączy od razu fakty dając wynik „chcesz mieć taka dziewczynę, kup takie auto. Kobiety lecą na szybkie fury”. Kolejnym przykładem manipulacji przez stereotypy mogą być manipulacje ludźmi przez rządy różnych krajów. Rząd danego kraju chcąc wywołać wojnę może zainicjować powstanie negatywnego stereotypu o obywatelach atakowanego kraju np. rozwalając dwa budynki i wmawiając ludziom, ze to terroryści z innego kraju i przez to wywołują wojnę. Pasuje wam ten przykład do czegoś? (Dla ciekawskich – polecam film Zeitgeist I oraz II). Kolejny stereotyp tak przy okazji z mojej strony. Tworzenie stereotypów jest nieuniknione, ale jak to w jednej piosnce „a ty racz mieć wątpliwość” i myślcie zamiast bezmyślnie przejmować wszystkie stereotypy.
Takich przykładów manipulacji można by wymieniać nieskończenie wiele.










o autorze

NLP Szkolenia





--
Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl - darmowe artykuły do przedruku na strony www

Stereotypy - czym są i jaką rolę w naszym życiu odgrywają? Stereotypy - czym są i jaką rolę w naszym życiu odgrywają? Reviewed by Zrób to sama on 13:25:00 Rating: 5

Brak komentarzy